Angolkert kialakítási tippek
Az angol vidéki kertstílus jellemzője, hogy a kert minden szabad területét felhasználja, kanyargós utak, ösvények vezetnek a dúsan beültetett virágágyások között. A beültetésekkor a természetes hatást igyekeznek megvalósítani, ügyelve a szín és illat harmóniájára. Jellemző továbbá, hogy a konyhaajtó közelében illatos virágok és fűszernövények kerülnek kiültetésre, elnyomva ezzel a kellemetlen "városi" szagokat. A melléképületekhez kanyargó ösvény vezet, melyek mentén szintén illatos növényeké a főszerep. A veteményest és a gyümölcsöst sövénnyel, szélfogó kerítéssel védik a széltől.
Szinte nincs is kihasználatlan terület. Nem a gyep kapja a főszerepet, a pázsit csak kiegészítő elem. A kert vázát a bokrok, fák adják, ez a kiinduló pont. Ezekhez igazodva készülnek az ágyások, melyek évelőkkel, hagymásokkal és egynyári növényekkel az angol kertstílusnak megfelelően dúsan vannak beültetve. Nincsenek üres foltok. Jellemző még, hogy egy - egy ágyást egy szín több árnyalatával kiegészítve ültetnek be.
1. Az egyik legfontosabb tanács: nem harcolunk a természetért, és a természet ellen. Minden növény a megfelelő helyre kerüljön. Ha teljes napot kíván, akkor ne ültessük árnyékba, és ha szereti a nedves talajt, ne tegyük száraz területre.
2. Készítsünk egy tervet. Mikor elkezdjük a kert kialakítását, főbb vonalakban legyen elképzelésünk arról, hogy mit szeretnénk. Ismerjük meg a kertünket. Fontos, hogy tudjuk, melyek a szélvédett területek, az egész nap árnyékban lévő részek, és melyik részén van teljes napsütés.
3. Pénzt takarítunk meg a növények cseréjével. A legtöbb évelőt ősszel/tavasszal tőosztással szaporíthatjuk. A szomszédoktól, ismerősöktől, barátoktól sok és sokféle növényt szerezhetünk be.
4. Ne legyünk a kert rabjai. Ha valamelyik növény nem érzi jól magát nálunk, ne végezzünk tejes talajcserét, esetleg évente máshova ültetjük, hátha! Ássuk ki, ajándékozzuk, cseréljük el.
5. Amit át szeretnénk ősszel vagy tavasszal ültetni, azt vagy írjuk fel, vagy jelöljük meg. Ne bízzuk a memóriánkra. Az őszi és tavaszi kerti munkák sokasága között könnyen elfelejtődik, hogy melyiket is akartuk átültetni.
6. Ismerjük meg a talajt. A talajtípusunk megállapítására már aránylag olcsón vehetünk mérőpapírt illetve pH mérőt. Így a megfelelő műtrágyát tudjuk adni, a növények igényeihez igazodva.
7. Készítsünk komposztot. Konyhai hulladék, zöldség, gyümölcs, teafilter, kávézacc, levágott fűkaszálék, levelek, stb. felhasználásával kiváló ültetőközeget hozhatunk létre.
8. Ne menjünk el a gaz mellett. Jövet, menet, ha látjuk, hogy valahol bújik egy gyomnövény, ne hagyjuk, hogy megerősödjön. Ha rögtön eltávolítjuk ezeket a nem kívánatos növényeket, könnyebb lesz lépést tartanunk velük, nem torlódnak össze a munkafolyamatok.
9. Szedjük folyamatosan a virágokat. A lakásba, a kerti asztalra hetente szedjünk friss virágokat. Még lehet, hogy kevés virágunk van, de ha rendszeresen teszünk a vázába virágokat, az otthonunk, környezetünk és a lelkünk is kivirágzik.
10. Ne felejtsünk el pihenni, élvezni a kertet. Helyezzünk ki egy asztalt, padot, székeket egy árnyas helyre, és élvezzük a kemény munkánk eredményét.
Növények:
Hagyományos növények: szarkaláb, lángvirág, gólyaorr, levendula, pünkösdi rózsa, mályva, viola, kúpvirág, alacsony és magas asterek. Ezek a növények a mi kertjeinkben is megtalálhatóak. Az egyik különbség, hogy az egy időben nyíló virágok egy csoportot alkotnak, a magasra növők hátrébb, előtérbe az alacsonyabb növények kerülnek.
Pázsit:
A pázsit nem kap főszerepet, de mérete az igényeknek megfelelően kisebb nagyobb lehet. Jellemző, hogy nem egy nagy zöld felület van kialakítva, és az körül tujasor, itt- ott egy-két növénnyel, hanem a virágágyások közötti összefüggő kisebb területek vannak füvesítve.
Kanyargó ösvény:
Útvonal: az útvonalnak keresztül kell kanyarognia a kerten, ami kiemeli a sok virágágyást! Az ösvényt lehetőleg keskeny szegély keretezze, hogy a virágágyás földje ne tudjon kiszóródni az útra. Ha ez nem valósítható meg, alacsony növények beültetésével kell létrehozni egy sövényt, mely a kimosódást megakadályozza. Az ösvény anyaga a környezethez illő legyen, ne hivalkodjon, nem az ösvény a fő téma. A kerti út végére rakott rózsaív tökéletes záró elem.
Szintkülönbség:
Nem baj, ha a területünk nem tükörsima. A meglévő szintkülönbségeket építsük be a kert látképébe. A váltakozó magasság dimenziót ad a kertnek, ha a terület kicsi, akkor optikailag jól is jön a növelés
Kúszó és futónövények:
Kúszó és futónövények közül a futórózsáknak van nagy jelentőségük. Lehetőleg olyan fajtát válasszunk, mely egész nyáron virágzik. Ha a talaj nem alkalmas a rózsának, dézsába ültetve is kihelyezhetjük. Alkalmas még a lonc, a klematisz, illetve a színben harmonizáló egyéb futónövény. Amíg a kiültetett növény nem éri el kifejlett méretét, egynyári hajnalkák ültetése is jó eredményt hoz.
A víz jelenléte
A víz szintén jellemző eleme az angol vidéki kertstílusnak, ezért ha lehet, létesítsünk egy kötetlen formájú medencét a kertben. Vonzza a madarakat és az bogarakat, megjelennek a szitakötők is, és a kerti tó partján szintén egy kellemes pihenőhelyet lehet kialakítani.