Változatos sziklakertek
Magas hegységek és sztyeppék növényzetének, évelő virágainak ápolására berendezett kertrészlet. A természeti mintaképek követésével készül, s ennek megfelelően csak akkor elégít ki bennünket, ha olyan helyen áll, ahol természetes alakzatoknak megfelelően van elhelyezve. Főként meredek rézsűk kínálkoznak sziklakert kialakítására, ahol a köveket a természetes rétegződésnek megfelelő módon, főként minden érdekesség mellőzésével, egyszerűen kell lerakni. A csapadékvíz gyors elhúzódására a kövektől szabadon maradó felszínen 10 cm jó vízáteresztő murvát, erre pedig termőföldet terítünk.
A sziklakert igen sokféle lehet. Két alapvető típusa a mértani és tájképi sziklakert, de ezeken belül is rengeteg változat lehet. A mértani sziklakert geometrikus formarendszerben kialakított kőkert. Jellemzője a szabályosság, leggyakoribb elemei a szárazon rakott támfalak, lépcsők, kőlapos utak.
A tájképi sziklakert a kő és a növény természetes előfordulását igyekszik visszaadni.
A sziklabúvásos tájképi sziklakert a hegyoldal képét jeleníti meg, a szórványköves pedig az elsimuló hegylábat, ahol a gyepet és az alacsony növényeket már csak itt-ott töri meg egy-egy kibúvó szikla, vagy földbe süllyedt sziklatömb.
Milyen sziklakerti követ válasszunk?
Fagyálló természetes kőzetekből nagy a kereskedelmi választék Magyarországon.
Melyiket válasszuk?
Elsődleges szempont egy tájképi sziklakert kialakításakor, hogy lehetőleg a helyrajzilag fellelhető kőzetek közül válasszunk. Tájidegen kövek felhasználását csak akkor javasoljuk, ha a kertrészlet növényválasztása és a terület kialakítása más tájegységek (országok) hangulatát akarja felidézni.
Minden esetben figyelembe kell venni az épület színezését, az egyéb burkolt felületek anyagait, hogy a választott kőzetek, sziklák harmonikusan illeszkedjenek egymáshoz.
Lássunk néhány példát kőzetekre és sziklákra!